انتقال تجربیات و توجه به تخصص در حوزه معماری منظر منجر به روزآمدی فضای سبز شهری و استفاده بهینه از منابع می‌شود

  • شنبه 20 خرداد 1402
    دسته : عمومی
    689

 

به گزارش دبیرخانه همایش ملی راهبردهای توسعه فضای سبز در شهرهای حاشیه کویر مهندس مصطفی خادم عضو هیات مدیره انجمن مهندسین فضای سبز ایران، عنوان کرد: همایش راهبردهای توسعه فضای سبز در شهرهای حاشیه کویر اولین همایش ملی است که توسط شهرداری قم برگزار می شود و امیدواریم که این همایش با هدف بهره مندی از نتایج آن در عرصه عمل تداوم داشته باشد.

وی ادامه داد: توسعه پایدار در مدیریت شهری به ویژه در حوزه فضای سبز یکی از معضلاتی است که با توجه به محدودیت منابع آبی، گونه های گیاهی، خاک و موضوعات فرهنگی و اجرایی تحت عنوان فضای سبز تب‌آور به آن پرداخته می شود؛ به معنای ایجاد فضای سبز شهری که در کش و قوس توسعه شهر بتواند باقی بماند و خدمات اکوسیستمی خود را به شهروندان و شهر ارائه کند.

خادم یادآور شد: یکی از مهم ترین چالش‌های حوزه محیط زیست که به عنوان یکی از محورهای همایش در نظر گرفته شود تامین آب و استفاده بهینه از منابع آبی موجود است. استفاده از تکنولوژی روز آبیاری تحت فشار در محیط شهری در بسیاری از شهرها با هدف استفاده بهینه از منابع آبی توسط شهرداری اجرایی شده است.

وی ادامه داد: در کنار استفاده از تکنولوژی روز در بحث آبیاری، استفاده از گونه‌های مقاوم به کم آبی و شوری خاک بسیار مهم است. در حالی که یکی از ایرادات جدی در حوزه فضای سبز استفاده کم از گونه‌های گیاهی بومی ایران است که باید به آن بپردازیم. بنابراین در راستای تحقق فضای سبز پایدار شهری باید گونه‌های گیاهی بومی را شناسایی و جنبه زینتی آن‌ها را تقویت کنیم.

خادم تصریح کرد: مباحثی که در همایش‌های تخصصی و علمی در حوزه فضای سبز مطرح می‌شود نباید صرف مباحث تئوری باشد بلکه باید تجربیات موفق متخصصین و مدیران شهری در حوزه فضای به اشتراک گذاشته شود. همچنین برگزاری نشست‌ها و هم اندیشی‌ها در حاشیه این همایش برای گفت‌وگو و تبادل نظرات ضرورت دارد، زیرا پایه و اساس هر کار اجرایی خوب ایده پردازی، تفکر و بررسی راهکارهای مختلف است که منجر به اجرای بهینه آن خواهد شد.  

وی برگزاری همایش راهبردهای توسعه فضای سبز در شهرهای حاشیه کویر در سطح ملی را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: ارتباطی با فدراسیون بین المللی معماران منظر داریم و می‌توانیم از نظرات صاحب نظران و اساتید به نام این رشته استفاده کنیم با این هدف که همایش پربارتر شود همچنین در سطح ملی نیز مطمئنا این انتقال تجربیات و توجه به تخصص به ویژه در حوزه معماری منظر منجر به روزآمدی وضعیت فضای سبز و استفاده بهینه تر از منابع موجود می‌شود.

خادم با تاکید بر اینکه باید از متخصصین فعال در حوزه فضای سبز به ویژه در حوزه طراحی فضای سبز بیشتر استفاده کنیم، بیان کرد: در حوزه استفاده از گونه‌های گیاهی نیز شاهد تهاجم هستیم؛ اغلب گونه‌های گیاهی که در فضای سبز شهری وجود دارد گونه‌هایی مربوط به مناطق معتدل اروپایی است؛ در حالی که محیط زیست ما خالی از این گونه‌های گیاهی ذی‌قیمت نیست، بنابراین باید گونه‌ها بومی و سازگار با شرایط اقلیمی هر منطقه شناسایی شود و بر جنبه‌های زینتی آن‌ها تاکید کنیم تا فضای سبز تب آور و پایداری داشته باشیم.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن متخصصان فضای سبز و منظر ایران می باشد

طراحی وب سایت توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات جهانسو

جهت هدایت به پروفایل کاربری چند لحظه صبر کنید. نام کاربری و یا کلمه عبور نامعتبر میباشد. شما در سایت طلافست ثبت نام نموده اید ولی هنوز کلمه کاربری خود را تایید ننموده اید،لطفا جهت تایید کلمه کاربری به پست الکترونیک خود مراجعه و آن را تایید نمایید.